Praha (Pressweb) - Některé objevy lékařské vědy pro naše zdraví jsou tak výjimečné, že se nechce ani věřit tomu, že o nich lidé tak málo vědí. Jedním z nich je homocystein. Jde o základní aminokyselinu, bez níž bychom nemohli existovat, ale která nám současně může znepříjemnit život tím, že se špatně rozkládá. Homocystein potřebují naše buňky pro dýchání, pro tvorbu a ukládání energie, pomáhá při likvidaci některých produktů metabolismu a je nezbytnou podmínkou pro zdravé rozmnožování buněk. Jde o látku životně důležitou, ale která může být pro člověka současně i nebezpečná.
Homocystein může být i toxický
Homocystein jsme jen chválili, tak proč je najednou tak nebezpečný? Všechno v životě má svůj rub i líc, je to stejné i s našimi látkami nebytnými pro život. V určité fázi pomáhají, v další fázi jsou strašákem. Když homocystein odvede svoji práci, měl by se v krvi rozložit. Ale to jen za předpokladu, že je tam dost minerálů a vitamínů skupiny B. Pokud je jich málo, homocystein se začne chovat jako toxická sloučenina. U mladých lidí toxické látky pronikají do vajíček a spermií a mohou ohrozit budoucí těhotenství, nebo způsobit genetické poškození dětí.
Nadbytečný homocystein může způsobit řadu onemocnění
Homocystein, pokud je ho nadbytek, může způsobit řadu onemocnění. Podle nejnovějších výzkumů má vliv na choroby srdce a oběhového systému. Homocystein podporuje produkci volných kyslíkových radikálů, které urychlují stárnutí buněk, a také má vliv na produkci cholesterolu. Podílí se tak na ztrátě pružnosti tepen, které jsou stále křehčí a při námaze, kdy začne srdce pumpovat více krev do těla, se mohou poškodit a protrhnout. Nadbytek homocysteinu snižuje imunitu člověka a tím umožňuje také vznik rakovinových buněk. Ochranou je dostatek minerálů a vysoké dávky vitamínu skupiny B.