Praha (Pressweb) - Co jsou ocelové profily? Asi nejznámější je lidový název traverza. Jde o profil typu I, který se využívá jako nosný prvek pro konstrukce. Ocelové profily, častěji jako profilová ocel, mají různou tloušťku a různý průřez. Kromě „traverzy“ tedy, profilu typu I, se do této kategorie řadí profily U, H, L a jejich odvozeniny jako IPE, UPE, HEA a HEB. Vyrábějí se v hutích zejména válcování za tepla. Ocelový polotovar prochází válcovacími stolicemi a postupně se formuje do požadovaného tvaru. K získání skutečně přesných rozměrů a větší odolnosti ocelových výrobků se volí technologie válcování za studena.
Ocelové profily – lze zvolit přesný typ i tloušťku
Ocelové profily mají tu výhodu, že projektanti dokáží díky znalostem vlastností ocele zvolit přesný typ i rozměr, a stavbu navrhnout opravdu efektivně. Většina staveb ze zdiva či betonu je naddimenzovaná, protože nelze přesně vypočítat požadovanou odolnost vůči tažným i tlakovým silám. Ocelové profily tak umožňují, aby stavba byla při stanovené nosnosti co nejlevnější. Ocelové konstrukce se dosud využívají při návrhu průmyslových či skladových hal, ale stále častěji pronikají i do výstavby rodinných domů.
Ocelové konstrukce lze stavět po celý rok
Ocelové profily mají i další výhody. Ocelové konstrukce se dají stavět po celý rok, takže ani zima a mrazy nenaruší jejich výstavbu. Pro objekty, které využívají zdivo a beton, přichází právě při mrazech delší technologická přestávka. Ocelové konstrukce jsou také lehčí při stejné nosnosti, lze je stavět i na méně pevném podloží, dobře reagují na nestabilitu či otřesy. Díky své odolnosti vůči tahu jsou ocelové profily vhodné pro konstrukce, jež mají větší rozpětí stropu a střech. Takové haly poskytují pro skladování větší prostor na stejném půdorysu jako zděné haly.