Praha (Pressweb) - Přejít z formy podnikání pod značkou OSVČ na právnickou osobu, tedy jinak řečeno nafirmu, je v dnešní době poměrně běžné a časté. Spousta podnikatelů časem totiž vyhodnotí, že by se jim hodili k ruce zaměstnanci, pomocníci a celkově, že by bylo dobré podnikat s dalšími lidmi po boku. Než aby si rozdělovali zisk, rozhodne se podnikatel založit vlastní firmu. Jaké výhody a nevýhody tento přechod s sebou přináší? Na to se podíváme v následujících řádcích.
Výhody přechodu z OSVČ na firmu
Největší výhodou změny podnikatelského statutu je ručení za závazky. Jako firma totiž zcela rozdílně ručíte za závazky, které plynou z podnikání. Pro některé klienty může být spolupráce s firmou díky tomu dokonce výhodnější než s podnikatelem.
OSVČ totiž ručí za všechny závazky celým svým majetkem, což představuje obrovské riziko. Případné problémy v podnikání vás mohou přivést v nejhorším případě i na mizinu.
Kdežto třeba jako společnost s ručením omezeným ručíte pouze do výše nesplacených vkladů v obchodním rejstříku. Díky tomu se nedostanete do takových těžkých finančních problémů. U jiných typů obchodních společností se dokonce ručení liší.
Není firma jako firma
Přechod z OSVČ na firmu má spoustu dalších výhod. Nejprve je ale nutné si dobře rozmyslet, jakou obchodní společnost vlastně budete zakládat. Neexistuje totiž pouze jen s.r.o., ale na výběr máte třeba také akciovku, veřejnou obchodní společnost nebo komanditní společnost. Každá se vyznačuje jinými pravidly, jinými možnostmi a jinými náležitostmi.
Dále je nutné si detailně promyslet, co tím vlastně sledujete a jaké důsledky s sebou změna přinese. Zda se vám to vyplatí, zda je to dobré rozhodnutí a zda to bude pro vaše obchodní partnery vůbec přijatelná změna. To všechno je nutné promyslet.
Být OSVČ a společník obchodní společnosti není možné
Pamatujte také na to, že nelze fungovat jako OSVČ a zároveň jako společník obchodní společnosti, respektive nemůžete vykonávat na těchto dvou postech stejnou činnost. Buď živnost zrušíte nebo se budete věnovat pouze jiným aktivitám. To by vás opět mohlo v jistém ohledu omezit.
Připravte se na povinné účetnictví
A zcela nejzásadnější změnou oproti OSVČ bude vedení účetnictví. Ať už bude mít vaše firma jakoukoliv formu, ať budete mít jakýkoliv obrat, budete muset vést podvojné účetnictví. A bohužel vedení účetnictví na principu podvojnosti je už o něco složitější než pouhá daňová evidence. S největší pravděpodobností proto budete muset oslovit nějakého daňového poradce, který vám bude daňovou evidenci vést.
Samozřejmě je nutné o změně statutu neprodleně informovat i všechny zákazníky. Na to nezapomeňte! Zejména s ohledem na fakturační údaje, kde bude figurovat nové IČa také s největší pravděpodobností položka DPH.
Nový bankovní účet
A v neposlední řadě nezapomeňte, že budete muset založit také nový účet v bance určený pouze pro finanční transakce spojené s novou firmou. Váš osobní účet určitě v tomto ohledu nadále používat nemůžete.