Praha (Pressweb) - Pro vyšetření srdeční činnosti se uplatňují přístroje EKG. Využívají změny elektrického potenciálu, který se na povrchu těla vytváří díky elektrické aktivitě srdeční tkáně. Srdeční komory a síně mají pravidelné stahy, jimiž pumpují krev do celého srdce. Jsou vyvolávány elektrickými vzruchy srdečních buněk a tyto impulsy se šíří tělními tekutinami až na povrch těla. Měření EKG neboli elektrokardiogramu, což je křivka srdeční aktivity, poprvé vyzkoušel na počátku 20. století holandský fyziolog Willem Einthoven. Dnes je měření EKG základní vyšetřovací metodou v kardiologii.
Měření EKG v klidu i při zátěži
Přístroje EKG se dělí na klidové EKG a zátěžové. Měření srdeční aktivity v klidu znamená, že lékař snímá elektrodami elektrický potenciál jednorázově například, když pacient sedí nebo leží. Při této metodě však nemusí vždy rozeznat změny v srdeční frekvenci, ty se projeví spíše při nějaké fyzické činnosti. To je zátěžové EKG. Přístroje EKG pro zátěžové měření se nazývají ergometry. Jde o rotoped nebo běžící pás napojený na přístroj, kde je možné fyzickou zátěž stupňovat. Pacient musí překonávat odpor pedálů nebo rychlost běžícího pásu a zvyšuje tak nápor na srdce. To se může projevit chorobnými změnami v elektrokardiogramu.
Pro kontinuální sledování srdeční frekvence se používají holtery EKG
Přístroje EKG vyrábí například společnost Seiva. Jsou určeny pro měření klidového EKG, zátěžového a jde také o holtery, které měří srdeční činnost kontinuálně, například 48 hodin i déle. Holter je malá krabička s přijímačem elektromagnetických vln, kterou nosí pacient při sobě. Na těle má několik svodů a záznamy se nahrávají do paměti přístroje. Špičkové přístroje EKG pro ambulance a specializované kliniky disponují pojízdným vozíkem s velkým barevným displejem a tiskárnou. Mají různé formáty záznamu a tisku srdeční křivky a také paměť až pro 500 tisíc záznamů.