Poradíme vám jak na podnikání a nebude to nic složitého. Existují totiž v zásadě jen tři hlavní možnosti, kterými lze založit vaši firmu.
1) Nejsnazší je nechat to na nějaké právní kanceláři či specializované společnosti.
2) Nejrychlejší variantou je zakoupení již hotového podniku.
3) Nejlevnější možností je pak založení firmy vlastními silami.
Jak na podnikání v několika krocích
Rozhodněte se, jakou právní formu má vaše podnikání mít. Pro začínající živnostníky, kterých u nás poslední dobou přibývá, je velmi vhodná společnost s ručením omezeným. Ta má například v porovnání s OSVČ nezanedbatelnou výhodu nižšího ručení za závazky. Je zde rovněž možnost vstupu dalších investorů a třeba oproti akciové společnosti není ani nutné složit vysoký základní kapitál.
Zvolil jste společnost s ručením omezeným?
Vybral jste si námi doporučené s. r. o? Nezapomeňte si tedy před zahájením celého procesu nachystat následující dokumenty nutné pro založení volné živnosti:
A) Smlouvu o poskytnutí sídla firmy a souhlas s jeho umístěním od vlastníka budovy.
B) Výpis z katastru nemovitostí (budova se sídlem firmy).
C) Čestné prohlášení jednatele.
D) Prohlášení správce vkladu a smlouvu o založení běžného účtu.
E) Je-li to vyžadováno - potvrzení banky o splacení základního kapitálu.
F) Formulář návrhu na zápis do obchodního rejstříku.
G) Formulář ohlášení živnosti na živnostenském úřadě.
H) Výpisy z obchodního a živnostenského rejstříku.
I) Formulář registrace k daním na finančním úřadě.
Bez poutavého názvu a volné domény se zřejmě neobejdete
Název vaší firmy je rovněž důležitý a měl by být snadno zapamatovatelný a vyslovitelný, což většinou znamená, že byste měl zvolit něco kratšího. Snažte se být originální a také postihnout podstatu vaší zamýšlené činnosti. Hledání volné domény může být složitější. Takovou, která bude odpovídat vašim představám, můžete od někoho případně i odkoupit.
A co počáteční investice?
Pro nastartování byznysu můžete využít hned několika způsobů, kterými do vaší společnosti přivedete potřebné finance. Krom vlastních či rodinných zdrojů, existují též rozličné bankovní úvěry a čím dál častější je také čerpání z nejrůznějších dotačních programů pro začínající živnostníky.
Než se vrhnete do akce, nezapomeňte, že na úspěch vašich podnikatelských plánů může mít krom jiného zásadní vliv jak typ společnosti, kterou si založíte, tak i to, z jakých zdrojů a v jaké výši se vám podaří získat počáteční kapitál.