Praha (Pressweb) - čkoliv se měření EKG neboli srdeční aktivity využívá více než 100 let, dnešní digitální technika učinila tuto metodu rychlou, přesnou a pro pacienta i lékaře velmi komfortní. Principem je měření elektromagnetických vzruchů srdečního svalu, které se na povrchu těla projevují jako rozdíly elektrického potenciálu. Základem je obvykle 12 svodů, které snímají elektrický potenciál na různých místech těla a zaznamenávají rozdíly. Počítačový program poté převede tyto změny do výsledné křivky srdečního svalu, tzv. elektrokardiogramu. Kontinuální měření zajišťuje EKG holter.
Holter EKG spolehlivě zjistí odchylky srdeční frekvence
Jednorázové měření EKG nemusí zjistit některé chorobné změny na srdeční frekvenci. Tomuto měření se říká klidové EKG. Při fyzické zátěži se srdce musí vyrovnávat s velkými požadavky na přísun krve do tkání, zvyšuje se jeho výkon a tehdy lze odhalit případná onemocnění. Jde o zátěžové EKG. Měření po určitou dobu, obvykle 24 hodin denně ale i několik dní, zajišťuje přístroj nazývaný EKG holter. Skládá se z malé krabičky, kterou má pacient přímo u sebe, například zavěšenu na krku, a elektrod, jež se připevní na několik míst na těle. Během měření může pacient vykonávat běžné činnosti, nemůže se však sprchovat nebo koupat.
EKG holtery jsou lehké a pacienta omezují jen minimálně
EKG holter dokáže ukládat záznamy měření až z několika dní. Křivku srdeční činnosti lze přenést na počítač a podrobně ji vyhodnotit. EKG holter neslouží jen pro zjišťování srdečních onemocnění, ale také výkonnosti sportovců přímo v terénu. Rozvoj elektroniky umožnil, že přístroje jsou velmi malé, lehké, přitom dokáží zaznamenat velké množství dat a také je vyhodnocovat. Například přístroj DL900 z produkce firmy Seiva dokáže zaznamenávat srdeční činnost až 120 hodin, má rozměry 61 x 61 x 17 milimetrů, váží včetně jedné tužkové baterie jen 56 gramů.