Praha (Pressweb) - Jste z odborné kliniky nebo praktičtí lékaři? Při výběru přístrojů pro měření klidové EKG je to důležité. Jako lékaři z praktické ordinace nepotřebujete špičkové přístroje, které mají vlastní tiskárnu a jsou umístěny na vozíku. Většinu funkcí, kterými disponují, vůbec nepoužijete. Pro měření EKG u běžného pacienta nebudete potřebovat zařízení, které zvládá zátěžové testy nebo měří srdeční činnost 24 hodin denně. V nabídce firmy Seiva jsou přístroje od nejjednodušších, kterými si vybavíte příruční brašnu, až po zařízení, jež snesou nejpřísnější nároky.
Měření EKG je klidové i zátěžové
Měření EKG se rozlišuje na klidové EKG, zátěžové a kontinuální. Měření srdeční činnosti v klidu je běžná součást vyšetření, pokud má lékař podezření na nějakou nepravidelnost srdeční frekvence. Nemusí však nic ukázat. Průkaznější vyšetření je při zátěži, kdy pacient musí vynakládat větší úsilí a tím se zvyšují nároky na srdeční činnost. Oproti klidové EKG se už projeví případně odchylky od normální srdeční činnosti. Lze tím i diagnostikovat vážnější poruchy srdce, například ischemickou chorobu srdeční, kdy vlivem částečnému ucpání tepen trpí srdeční sval nedostatečným přísunem krve.
Kliniky využití špičkové přístroje EKG
Vedle klidové EKG a zátěžových testů může lékař předepsat tzv. holterové měření. Jde o kontinuální měření EKG, nejméně 24 hodin, ale obvykle i několik dní. Pacient má na sobě nalepeny elektrody, které vedou vzruchy srdeční činnosti do malého přístroje – holteru. Během dne dělá běžné činnosti, nemusí se vyhýbat ani sportu či větší zátěži. Při interpretaci záznamu se tak snáze zjistí nějaké nepravidelnosti v činnosti srdce. Pro klidové i zátěžové měření EKG se na specializovaných klinikách uplatňují přístroje na vozíku, které mají vlastní tiskárnu a velký barevný displej, jenž lze ovládat i dotykem.