Praha (Pressweb) - V záplavě elektronické komunikace příjemně překvapí, když se vám v poště na Vánoce objeví obálka s papírovou kartičkou a přáním. Možná tomu přispívá naše stará tradice vánočních zvyklostí, stejně jako že dárky nosí Ježíšek a ne Santa Claus. Novoročenky mají stálé místo mezi vánočními a novoročními zvyky. Objevily se v polovině 19. století, kdy se městský život začal výrazně měnit od venkovského, více se cestovalo a vyšší společenské vrstvy začaly přebírat některé způsoby chování od některých západních zemí zejména Francie. Už nebyl čas popřát osobně „veselé a šťastné vánoce“, nahradila to písemná přání.
Novoročenky jsou také předmětem sběratelské vášně
Novoročenka je papírová kartička, někdy skládaná, která se musí vejít do podlouhlé obálky nebo obálky formátu A5. Musí obsahovat přání k Vánocům a Novému roku. A to je tak všechno, co novoročenky spojuje. Pak existuje celá škála odlišností, jež z novoročního přání dělají fenomén. Některá přání jsou tak zvláštní, že se stala předmětem sběratelské vášně. Jsou desítky typů písma, rozlišné techniky tisku, které v poslední době obohatily digitální technologie. A co víc – novoroční přání může mít nepřeberné množství motivů – vánočních, zimních, šťastné rodiny či motivů s dárky.
Papírová novoročenka vždy potěší
Papírové novoročenky jsou dobrou příležitostí, jak potěšit přátelé a známé, odtrhnout se od elektronického světa a nabídnout trochu jiný pohled na krásné sváteční období. Stejně jako si každý rok kupujeme stromek na Vánoce a sháníme kapra na štědrovečerní tabuli, je i novoročenka součástí našich tradičních vánočních zvyků. Je to malé umělecké dílo, které chvíli podržíme v ruce a můžeme obdivovat zpracování, zajímavý motiv, stejně jako druh papíru. Nelze se divit, že si někteří lidé novoročenky schovávají a vzpomínají, od koho je dostali.