Praha (Pressweb) - Pokud přicházíte k lékaři s občasným bušením srdce, nebo že při větší námaze cítíte tlak na hrudi, pravděpodobně dostanete holter EKG. Jde o malý přístroj, který sleduje vaši srdeční aktivitu během 24 hodin denně v průběhu několika dní. Lékař takové vyšetření zvolí, pokud klidové EKG nic neukázalo. Drobné poruchy rytmu se právě při klidovém EKG nemusí na křivce projevit. Tak se dá zjistit počínající ischemické choroba srdeční, pokud se pacient léta nezabýval zvýšeným obsahem cholesterolu v krvi. Cévy jsou méně průchodné a při námaze není srdce dostatečně prokrvováno. To se projeví tlakem na prsou.
Holter je bezpečný a lze s ním dělat běžné denní činnosti
Holter EKG obsahuje elektrody, který si pacient přilepí na tělo a malé záznamové zařízení nosí u sebe. Může dělat běžné činnosti, chodit do práce i věnovat se rekreačnímu sportu. Vždy záleží na rozhodnutí lékaře, jaký režim pacientovi doporučí. Holter je bezpečný, procházející proud, který zesiluje elektrické vzruchy na srdečním svalu, je velmi malý a člověka nemůže ohrozit. Například přístroj DL800 Recorder má tři svody, přehledný displej a funkci automatického vypnutí. Je voděodolný a celý záznam lze snadno pomoci USB kabelu přehrát do počítače.
Nebude vadit „krabička“ na těle?
Pacienti, kteří nosili holter EKG, neměli většinou žádné problémy. Ženy doporučují vzít si volnější oblečení, pod které se holter snadno schová. Někteří lidé si však myslí, pokud budou mít „krabičku“ na těle, jejich psychika bude jiná a může ovlivnit i srdeční činnost. Poukazují na fakt, že například tlak krve reaguje vždy i na drobné impulsy. Někteří lékaři chtějí, aby si pacient s holterem zapisoval činnosti během dne. Následná analýza křivky by měla být rychlejší. Jiní lékaři to nevyžadují, stačí jim, když si pacient vzpomene, co dělal při výrazné změně EKG.