Praha (Pressweb) - Terapie ve tmě patří mezi alternativní léčebné metody, které si do moderního světa nacházejí cestu díky zkušenostem lidí, jež je sami okusili. Ač neradi, i lékaři přiznávají, že některé léčebné metody jsou málo prozkoumané. Terapie ve tmě má svůj původ ve starobylých praktikách mnichů z Tibetu především pro jejich duchovní cestu. Jejich podstatou je sebepoznání, setkání s pocity, které jsou hluboko v nás. Současná medicína potvrzuje pravidlo, že stav mysli je úzce spojen s našimi tělesnými potřebami a funkcemi, proto je terapie ve tmě účinná.
Terapie ve tmě vede k psychické rovnováze
Zkušenosti z terapie ve tmě ukazují, že má vliv na civilizační choroby jako je stres, deprese, poruchy metabolismu i onkologická onemocnění. Jak je to možné? Terapeuti si to vysvětlují tím, že pobyt ve tmě nás zbavuje rušivých prvků, které nám často zamezují vnímat vlastní tělo. Lidský organismus často signalizuje různé poruchy, ale my už je neumíme vnímat. V první řadě má terapie ve tmě vliv na naši psychiku. Tím, že terapie ve tmě omezí na minimum vnější rušivé vlivy, náš mozek se uklidňuje, dostává se do přirozené rovnováhy a pohody.
Spokojená mysl zlepšuje funkci imunitního systému
Co je prokázané, absence světla a psychické uklidnění má vliv na zvýšenou tvorbu hormonu melatoninu. V běžném civilizačním shonu, je jeho tvorba potlačována stresovými vlivy. Terapie ve tmě umožňuje, aby se začal tvořit, protože je součástí složitého imunitního systému. Melatonin podle nejnovějších lékařských poznatků reguluje spánkový cyklus, terapie ve tmě má tedy příznivý vliv na obnovu pravidelného spánku. Další výzkumy ukázaly, že nedostatek tohoto hormonu vede k rozvoji nádorovitého bujení. Obnova přirozeného množství melatoninu vede k posílení imunitního systému a k úpravě dalších funkcí, například zažívání.