Praha (Pressweb) - Pokud budete potřebovat vyrobit ocelovou konstrukci, využijete tvarovanou nebo jinak řečeno profilovanou ocel. Jde o tyčovinu nejčastěji čtvercového nebo obdélníkového profilu. Může být tenkostěnná nebo silnostěnná. Tomuto hutnímu materiálu se říká jakl. Při výrobě konstrukcí jsou jakly ideální, protože jejich profil zvyšuje odolnost ocele v tlaku i tahu. Jakly mají i speciální tvar, například v podobě písmen Z, L, T, U. Některé jakly jsou také děrované. Tato profilová ocel se prodává obvykle v délkách 6 a 12 metrů. Při výrobě konstrukcí se jakly řežou na požadovanou velikost a poté svařují.
Jakly nebo jäkly či jekly?
Jakly je obvyklý název pro profilovou ocel, ale tyto výrobky lze také nalézt pod názvy jekl či jäkl. Název jakl, který používá například výrobce Technimat, pochází od prvního výrobce tohoto hutního materiálu. Vyrábět je začal v Rýmařově ve 20. letech minulého století kovář Jäkl, a po něm se začaly nazývat Jäklovy profily. Své výrobky si nechal patentovat pod obchodní značkou Jäkl a firma se v roce 1922 jmenovala Jäklův železářský průmysl. Jakly či jekly se pak dostaly do běžného názvosloví a dnes jsou obecným pojmenováním pro uzavřenu profilovou ocel.
Jakly se vyrábějí z trubek nebo pásů
Jakly se používají zejména pro konstrukce, s nimiž se nepočítá pro betonování. Jednotlivé díly se montují nebo svařují. Společnost Technimat prodává například jakly o čtvercovém průřezu o tloušťkách 1,5 až 5 milimetrů. Strany mají rozměr 15 až 200 milimetrů. Jakl může být tažený nebo svařovaný. Tažené jekly se vyrábějí z podélně svařované trubky. Na lesklém povrchu tažené oceli může být znatelný svár. Dalším způsobem výroby jaklů je svařování z podélných ocelových pásů válcovaných za tepla. Svařované jakly nacházejí uplatnění zejména při výrobě strojů a v automobilovém průmyslu.