6 rad k bezpečné koupi nemovitosti

Zadavatel: Creative Digitus | 26.1.2022 | Reality, bydlení

Koupě nemovitosti je jistě velký krok pro každého z nás v životě. Je to rozhodující okamžik, často osudový. Myslím si, že mnoho z nás tento okamžik zažije jen jednou v životě. Je proto si třeba dát velký pozor na vše, co je s tím spojené. V tomto článku naleznete několik rad, jak se vyhnout špatné koupi. Pro některé totiž nákup nemovitosti neznamená jen obchodní transakci, ale i vytvoření zázemí pro novou rodinu nebo nový domov.

Financování a hypotéka

Pokud se musíte rozhodnout pro financování, hlavně se podívejte na všechny nabídky, které finanční trh nabízí. Financování je totiž z dlouhodobého hlediska nevýhodné, ale někdy se to jinak vyřešit nedá. Hypotéku byste měli mít vyřešenou ještě před tím, než se vůbec začnete po něčem dívat. Při koupi je vždy výhodnější mít už peníze při ruce.

Finanční záloha

Rezerva, tak na tu často lidé zapomínají. S koupí většinou přichází i více nákladů, než jen samotná cena nemovitosti. Spočítejte si, na kolik Vás vyjdou i ostatní výdaje. Můžete mezi ně započítat náklady na uzavření smlouvy, daň z nemovitosti nebo také náklady na údržbu po koupi.

Odborná prohlídka

Osobní prohlídka je jistě nedílnou součástí každé koupě. Jedině tak zjistíme v jakém stavu se daný objekt opravdu nachází. Avšak pokud nejste odborník přes nemovitosti, raději si jednoho takového sežeňte. Takový člověk totiž zjistí celkový technický stav objektu a může Vám tak doporučit, či nemovitost koupit nebo jestli je zapotřebí udělat větší opravy.

Vlastnické vztahy

Břemeno k příjezdové cestě může být problém, pokud o něm třeba nevíte. Vždy si zjistěte podrobné informace i o okolí nemovitosti a jestli k ní nejsou vázaná věcná břemena apod. 

Smlouvy

Základem celého tohoto procesu jsou dvě smlouvy a těmi jsou rezervační smlouva a kupní smlouva. Na internetu můžete využít vzorové smlouvy, avšak u prodeje, reps. nákupu nemovitosti se vyplatí připlatit si za právní služby. 

Smlouva o rezervaci

Uzavřením této smlouvy projevujete vážný zájem o danou nemovitost. Není sice zcela závazná, ale před jejím podpisem se rozmyslete, jestli je tento výběr konečný. Existují 3 různé formy této smlouvy:

  1. podpis pouze s RK

  2. podpis s RK zmocněnou prodávajícím

  3. podpis s RK i s prodávajícím

Samozřejmě třetí varianta je nejistější, tak totiž je rezervací vázána jak RK, tak i prodávající. Před podpisem této smlouvy je nutné vyřešit konečnou kupní cenu. Při podpisu je potřeba uhradit rezervační poplatek, ten se však v závěru odečte z celkové hodnoty nemovitosti.

Kupní smlouva

Pokud se rozhodnete ke koupi, je potřeba si ujasnit platební metodu i den, kdy tato platba proběhne. Před podepsáním samotné smlouvy zažádejte o zaslání konečné verze kupní smlouvy k prozkoumání. Přesvědčte se, že kupní smlouva na nemovitost má všechny předepsané náležitosti a ustanovení jsou mezi prodávajícím a kupujícím vyvážená. V těchto případech se vždy doporučuje si přizvat advokáta, který si smlouvu přečte a poradí vám, jestli je vše tak, jak má být. V určitých případech je dokonce možné odstoupení od kupní smlouvy na nemovitost. Jedná se však o poměrně specifické důvody a okolnosti.

Témata: nemovitosti, investice do nemovitostí, smlouva | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Creative Digitus

Tschechische Republik