Jaké výhody klientům realitních kanceláří přinese nový realitní zákon?

Nový realitní zákon přináší hned několik změn, které zajistí klientům realitních kanceláří větší ochranu.
Zadavatel: Miroslava Trojáková | 5.8.2019 | Reality, bydlení

Nový realitní zákon je výsledkem několikaleté práce a 21. ledna 2019 byl jeho návrh konečně schválen. Přináší hned několik novinek, které zajistí klientům realitních kanceláří větší odbornost makléřů i bezpečnost celého obchodu. Které to jsou a jaké výhody přinesou těm, kteří chtějí využít služeb profesionálů?

Odbornost makléřů realitních kanceláří

Dříve se mohl stát makléřem kdokoliv, kdo si založil volnou živnost, kterou stačilo nahlásit na živnostenském úřadě. Realitní kancelář ale budou moci provozovat už jen profesně zdatné osoby. Makléři pravděpodobně budou muset mít do budoucna vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Činnost již nebude živností volnou, ale vázanou. Bude tedy třeba, aby makléř doložil živnostenskému úřadu odbornou způsobilost k výkonu této práce. Tím se zvýší kvalita služeb napříč realitním trhem.

Smlouva pouze písemně

Před zprostředkováním obchodu musí realitní kancelář uzavřít písemnou smlouvu se svým klientem. Nebude tedy již stačit ústní dohoda, a to ani mezi přáteli. To bude mít bezpochyby kladný dopad na celý realitní trh. Klienti se již nebudou muset obávat podvodného jednání ze strany nepoctivých realitních kanceláří, které inzerovaly nemovitost, aniž by k tomu měly souhlas, natož podepsanou smlouvu. Klienti poctivých zprostředkovatelů i ti, kteří chtějí nemovitost prodat sami, tak budou mít jistotu, že se jejich nabídka neobjeví zároveň v inzerátu nějaké realitky, která používá nekalé praktiky a bez souhlasu se snaží najít kupce dříve než prodávající, aby jej pak informovala, že kupce už má a že s nimi má uzavřít smlouvu. Zamezí se ale i horším případům, kdy makléř prodá nemovitost, která se ani neprodává.

Pojištění profesní odpovědnosti

Poctivé realitní kanceláře s tím, že budou muset mít ze zákona pojištění profesní odpovědnosti, souhlasí. Je to přece jen ochrana pro zprostředkovatele i samotného klienta. Výše zákonného pojištění je navíc navržena tak, aby nediskriminovala malé a střední podnikatele. Proto těch, jejichž zájmem je především blaho klienta a chtějí svoji práci dělat poctivě, se podmínka uzavření pojištění nijak citelně nedotkne.

Úschova peněz u realitní kanceláře 

Zákon bohužel dostatečně nevyřešil otázku úschovy peněz u realitních kanceláří. Pokud se nejedná například o úschovu zálohy nebo celé kupní ceny, není v zákoně toto jednoznačně dáno, jak má realitní kancelář postupovat. Zákon poskytování služby úschovy peněz sice nezakázal, ale říká, že je nemá realitní kancelář sama nabízet a má doporučovat služby jiných subjektů jako jsou banky a advokáti. Poskytnout ji může v případě, že si to klient sám vyžádá. Zprostředkovatelé doufali, že se tato služba upraví třeba podle pravidel úschovy u advokátů. Tím by se vše zjednodušilo a vyřešilo. Pokud však bude někdo chtít, může této služby i nadále využít.

Seriózní realitní kanceláře dbaly pochopitelně na kvalitu služeb a vzdělávání svých makléřů, stejně jako na podpis smlouvy před uskutečněním obchodu, již dříve. Pro takové tedy nový zákon nebude znamenat žádné výrazné změny. Pouze jim pomůže ve společném boji eliminace nepoctivých realitek, makléřů i těch, kdo se dané činnosti v podstatě nevěnoval, pouze když se náhodou něco naskytlo, tak toho využil. Od nového realitního zákona si tak slibují, že ubyde nepoctivých realitních kanceláří a makléřů, kteří kazili celému oboru pověst. Klienti se naopak mohou radovat, že spolupráce se zprostředkovateli v oboru realit bude transparentnější a bezpečnější.

Témata: realitní kanceláře, realitní kancelář | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Miroslava Trojáková

Kontaktní osoba: Miroslava Trojáková
Tschechische Republik