Enseble 18+

Pardubické hudební jaro v plném proudu – Ensemble 18
Zadavatel: Josef Krečmer | 24.3.2017 | Kultura, hudba, divadlo

Pardubice (Pressweb) - Velký svátek hudby v Pardubicích pokračuje dalším koncertem. Tentokrát se v pátek 24. března 2017 od 19:00 hodin mohou posluchači zaposlouchat do tónů staré hudby ve Velkém sále Muzea v Chrudimi.

Na programu budou díla Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bcha, Georga Philippa Telemanna a dalších. To vše v podání mladého dynamického komorního orchestru Ensemble 18+. Tento orchestr vznikl v součinnosti s dirigentem a cembalistou Vojtěchem Spurným v roce 2009 s myšlenkou aplikovat kritéria historicky poučené interpretace na soubor moderních nástrojů. Členové ansámblu stylem práce, osobním nasazením i technickou připraveností odlišují od běžné orchestrální rutiny a vytvářejí tak osobitý interpretační styl. Tomu odpovídá i volba repertoáru většinou z 2. poloviny 18. století.   Obsazení orchestru je variabilní. Jeho stálý základ tvoří 8-10 smyčcových, případně 5 dechových nástrojů a cembalista-dirigent. Tento počet odpovídá orchestru, který měl roku 1750 Jiří Antonín Benda u dvora v Gotě. V poslední době se orchestr  profiluje jako komorní těleso bez dirigenta.

Ensemble 18+ spolupracoval např. s izraelským dirigentem Elli Jaffem a řadou vynikajících českých sólistů -
s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou nebo houslistkou Gabrielovou Demeterovou. V roce 2014 Ensemble 18+ navázal ensemble spolupráci také s předním českým hobojistou Vilémem Veverkou. V tomto spojení mohou soubor také vidět diváci Pardubického hudebního jara v pátek 24. 3. ve Velkém sále Muzuea v Chrudimi.

Vilém Veverka je jedním z nejrespektovanějších českých hobojistů. Absolvoval Pražskou konzervatoř (F. X. Thuri) a Akademii múzických umění v Praze (L. Séquardtová), navštěvoval kurzy významného francouzského ho­bojisty Jean-Louis Capezzaliho. Zásadní impulz v jeho uměleckém rozvoji však přineslo účinkování v Gustav Mahler Jugendorchester a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně, na které navázal dvouletým účinkováním v pro­slulé Berlínské filharmonii (Karajan Stiftung). Dalších podnětů se mu dostalo od špičkových zahraničních hobojistů, jakými jsou Albrecht Mayer, Hansjörg Schellenberger, Maurice Bourgue či Heinz Holliger. Nastoupená cesta vyvr­cholila triumfem v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Tokyo /Sony Music Foundation (2003). Jako sólista vystupuje s významnými českými orchestry, např. s Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno, FOK, SOČR ad., ze zahraničních orchestrů pak jmenujme Tokyo Philharmonic Orchestra, Bayerisches Kammerorchester či Budafok Orchestra Budapest.

Večer ve společnosti staré hudby v chrudimském muzeu slibuje velký umělecký zážitek plný výborných uměleckých výkonů.

Více o programu Pardubického hudebního jara naleznete na www.pardubickehudebnijaro.cz.

 

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Zadavatel:

Josef Krečmer

Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Kontaktní osoba: Josef Krečmer
info@barocco.cz
+420 775 370 600
Barocco sempre giovane, o.p.s.
Sukova třída 1260
530 02 Pardubice
Tschechische Republik
info@barocco.cz
Tel: +420 775 370 600